V četrtek, 27. 10. 2022, smo se z dijaki 3. a in 3. b v sklopu modula Aktivno državljanstvo odpravili na strokovno ekskurzijo v Ljubljano. Dan smo začeli z obiskom Državnega zbora, kjer smo bili deležni vrhunskega vodenja in izvedeli marsikatero informacijo o nastanku in delovanju te najvišje predstavniške in zakonodajne institucije Republike Slovenije. Imeli smo priložnost prisostvovati tudi redni seji Državnega zbora, na kateri so razpravljali o poročilu varuha človekovih pravic za leto 2021. Nadaljevali smo z obiskom javnega zavoda RTV Slovenija in bili vnovič navdušeni nad informacijami in videnim. Ogromno smo izvedeli o tehnični opremi, delovanju RTV-ja, kadrovskih pogojih ter si ogledali tri studije. Nekaj besed nam je namenila tudi bivša pilonovka, Petra Marc, ki je na RTV-ju že 10 let zaposlena na področju zunanje politike. Ekskurzijo smo zaključili z obiskom Slovenskega šolskega muzeja, po vodenem ogledu razstave smo se udeležili še učne ure in se vživeli v učence za časa Ilirskih provinc. Nasmejali smo se do solz ter spoznali, da je današnji šolski sistem veliko prijaznejši do učencev, kot je bil včasih. Profesorji smo bili navdušeni nad dijaki, saj so izkazali veliko mero vedoželjnosti, postavljali vprašanja in bili ves dan v ponos šoli. Pohvale so prišle tudi s strani Državnega zbora, RTV-ja in Šolskega muzeja. Na še več takih dogodkov.

Maja Marc, prof.