V četrtek, 30. novembra 2017, smo se dijaki in dijakinje 3. letnika gimnazijskega programa, ki se učimo nemško in francosko, odpravili na jezikovno ekskurzijo v Berlin. Berlin je, kot glavno mesto Nemčije s približno 3,5 milijona prebivalci, drugo največje mesto v Evropi in eno pomembnejših kulturnih, političnih, gospodarskih in prometnih središč. Nadaljnje štiri dni smo bili nastanjeni v prijetnem hostlu »Happy Bed«, ki nam je ponujal toplo zatočišče za večerno druženje in slasten zajtrk za dober začetek dneva. Ekskurzija je bila malo drugačna od ostalih, saj smo morali dijaki vnaprej pripraviti referate in se razdeliti v skupine, ki so nas potem namesto vodičev vodile po mestu. Naučili smo se uporabljati podzemno, kupovati karte, ohraniti mirno kri, ko se sošolec izgubi, ter se nasploh znajti v velikem mestu. Čeprav velja Berlin za mesto brez značilnega kulturnega središča in znamenite renesančne arhitekture, ima še vedno bogato zgodovino in veliko kulturnih znamenitosti. Všeč mi je bil moderni pridih stavb in odprtost do drugačnosti, bi pa bilo še lepše, če med našim ogledom po mestu ne bi potekalo toliko prenov oziroma gradnje stavb. Vsak dan je bil zelo pester in naporen, saj smo si le tako lahko ogledali čim več znamenitosti in dodobra izkoristili dan. Ogledali smo si znamenite muzeje Checkpoint Charlie, Topographie des Terrors in spomenik žrtvam holokavsta. Sprehodili smo se skozi Brandenburška vrata in po Aleksandrovem trgu, kjer smo si ogledali visok televizijski stolp, mestno hišo in svetovno uro. Najbolj me je navdušil z raznimi grafiti porisan ostanek berlinskega zidu. Z dvonadstropnim vlakom smo se odpeljali tudi v berlinsko predmestje Potsdam, kjer smo si ogledali dvorec Sanssouci, nekdanjo poletno rezidenco pruskega kralja Friderika II. Velikega. Kljub mrazu pa zna biti Berlin v zimskem času zelo romantičen. Med našim obiskom je kar dvakrat snežilo, proti večeru pa so se prižgale lučke in vse je bilo božično razpoloženo, tako da so bili večerni sprehodi prijetnejši od tistih v bolj zgodnjih urah. Naše pohajkovanje se je končalo v ponedeljek v poznih nočnih urah, ko smo leteli nazaj proti ljubemu domu. Berlin, bis bald!